Adobe Premiere Pro ile Neler Yapılır, Özel Rehber

Premiere Pro video düzenleme programları arasında yaygın kullanıma sahip olan ve stabil çalışan bir programdır. Ailenin diğer programları gibi Adobe Premiere Pro kullanımı açısından belirli noktaları bilmeyi gerekmektedir. Adobe Premiere Pro rehberi kullanıcıların kolay şekilde programda işlemleri yapabilmelerini sağlayacaktır.

Adobe Premiere Pro Kullanım Amacı

Bu program ile yapılacaklar videolar üzerine olacaktır. Video boyutu ayarlama, ses ve video ayrımı yapma, video ölçeklendirme, videolara efekt verme gibi özellikler program ile yapılmaktadır. Özellikle geçişler, video hızlandırma, sahne kesimleri gibi özelliklerde sundukları sayesinde kurgu ve montaj işlemlerinin rahatça yapılmasını sağlar. Bu bakımdan Youtuber’lar için video programları arasında da kendisine özel bir yer bulmaktadır.

Adobe Premiere Pro ile Video Boyutu Değiştirme

Adobe Premiere Pro video boyutu ayarlama için öncelikle programı açmalı ve düzenleme yapılacak olan videoyu seçmeliyiz. Program açıldığında kullanıcı buradan yeni proje seçimi yapmalıdır. Daha sonra projeye isim vermeli ve video ya da kullanılacak olan görseller seçilmelidir.

Bu program , video düzenleme programları arasında yaygın kullanıma sahip olan, işlevsel ve stabil çalışan bir programdır.Ailenin diğer programları gibi Adobe Premiere Pro kullanımı açısından belirli noktaları bilmeyi gerekmektedir. Premiere Pro rehberi kullanıcıların kolay şekilde programda işlemleri yapabilmelerini sağlayacaktır.

Adobe premiere pro proje açmak

Proje ekranı sonrasında ana ekran gelecektir. Buradan boyut ayarlamaları için ilk olarak sol üst köşede yer alan File kısmı seçiniz. Ardından da sırasıyla New – Sequence sekmelerini takip ediniz. Buradan açılacak olan Settings kısmından Editing Mode kısmı Custom olarak seçiniz. Böylece videonun ölçüleri de ayarlanacaktır.

Adobe Premiere Pro ile Video Kırpma

Adobe Premiere Pro video kırpma yapmak için projede yer alan videonun üzerine tıklanır ve Proje sekmesinden zaman çizelgesine video getirilir. Zaman çizelgesinde yer alan video daha sonra seçilmelidir. Seçili videonun sol alt kısmında pencerenin üzerinde Effects sekmesine tıklayın. Daha sonra açılan sekmeden Video Effects kısmını seçin. Tekrar açılan sekmeden Transform kısmını seçin ve ardından Crop kısmını seçin. Bu kısmı videonun üzerine sürükleyebilirsiniz.

Adobe premiere pro ile video kırpmak

Daha sonra açılacak olan sekmeden klibin sınırlarını ayarlamak için left, right ve bottom seçenekleri çıkacaktır. Bu kısımların yanında yer alan değerler sol, sağ, alt ve üstten videonun ne kadar kırpılacağını ifade eder. Bu değerlere rakam girilerek kırpma işlemi yapılabilir.

Adobe Premiere Pro ile Video Döndürme

Adobe Premiere Pro video döndürme için videonun zaman çizelgesine getirilmesi gerekir. Daha sonra sol alt kısımda çıkacak olan kutucuktan Effect Controls’u seçin. Buton seçildiğinde Motion isimli bir kutucuk çıkacaktır. Bunu kutucuğu seçin. Ardından Rotation kısmına gelin ve videonun hangi açıda döndürme yapmasını istiyorsanız gri yuvarlak kısımda yer alan çubuğu döndürün. Video görüntüsü girilen ayar kapsamında dönüşecektir.

Adobe premiere pro ile video döndürmek

Adobe Premiere Pro ile Efekt Verme işlemi

Adobe Premiere Pro efekt vermek için değil daha çok videoların kurgu ve montaj işlemlerini yapabilirsiniz. Ancak program yine de çeşitli efektlerin uygulanmasını sağlamaktadır. Videolara efekt vermek için zaman çizelgesinde yer alan videoda Effects Controls menüsüne girilmelidir.

Buradan kesme, kamera açısını sağ ya da sol olarak ayarlama, videoda odak noktası oluşturma gibi efektler verilebilmektedir. Temelde Adobe Premiere Pro efektleri bunlar ile sınırlıdır. Videolara çok farklı görseller ya da efektler katmak için Adobe Premiere Pro yeterli bir kullanım sunmayacaktır.

Adobe Premiere Pro Ses ve Görüntü Ayarı

Adobe Premiere Pro’da ses ve görüntü ayırmak kolay şekilde yapılmaktadır. Proje panelindeyken videoya öncelikle çift tıklayın. Daha sonra Source paneli açılacaktır. Bu kısımda yer alan Drag Video Only kısmını sürükleyerek bırakma yaparsanız videonun görüntü kısmını alabilirsiniz. Drah Audio Only seçeneğini seçmeniz halinde de sadece ses kısmına ulaşabilirsiniz.

Programı indirmek için TIKLAYIN

Instragram K.adı başvurusu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir